Липов Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липов Дол
Липов Дол во рамките на Македонија
Липов Дол
Местоположба на Липов Дол во Македонија
Липов Дол на интерактивна карта

Карта

Координати 41°42′25″N 22°14′44″E / 41.70694° СГШ; 22.24556° ИГД / 41.70694; 22.24556Координати: 41°42′25″N 22°14′44″E / 41.70694° СГШ; 22.24556° ИГД / 41.70694; 22.24556
Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30034
Липов Дол на општинската карта
Липов Дол во Општина Штип.svg

Атарот на Липов Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Липов Дол на Ризницата

Липов Дол — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194867—    
195372+7.5%
196189+23.6%
197153−40.4%
198110−81.1%
ГодинаНас.±%
19916−40.0%
19943−50.0%
20022−33.3%
20210−100.0%

На пописот од 2002 година, селото имало 2 жители, сите Македонци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 67
1953 19 53 ... 72
1961 87 ... ... ... 2 89
1971 51 ... ... 2 53
1981 8 2 ... 10
1991 5 1 6
1994 3 3
2002 2 2
2021 0

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]