Врсаково

Координати: 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врсаково
Врсаково во рамките на Македонија
Врсаково
Местоположба на Врсаково во Македонија
Врсаково на карта

Карта

Координати 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889
Општина Штип
Население 33 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30005
Надм. вис. 310 м
Врсаково на општинската карта

Атарот на Врсаково во рамките на општината
Врсаково на Ризницата

Врсаково — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е рамничарско, на надморска височина од 310 метри. Од градот Штип населбата е оддалечена 13 километри.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948341—    
1953355+4.1%
1961395+11.3%
1971334−15.4%
1981240−28.1%
ГодинаНас.±%
1991138−42.5%
1994141+2.2%
200277−45.4%
202133−57.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Врсаково живееле 120 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Врсаково имало 216 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 200 Македонци.[5]

На пописот од 2002 година, селото имало 77 жители, од кои 66 Македонци и 11 Власи.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 33 жители, од кои 18 Македонци, 4 Власи, 1 останат и 10 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 120 216 341 355 395 334 240 138 141 77 33
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1956 година, родови во селото

Македонски

 • Доселеници: Дедо-Трајчини (5 к.) доселени се од селото Немањици во Овче Поле. Изгледа таму биле староседелци; Куковци (2 к.) доселени се од селото Куково кај Пробиштип. Го знаат следното родословие: Милан (жив на 74 г. во 1956 година) Јане-Тасе, кој се доселил; Буклевци (2 к.) доселени се од селото Криви Дол. Таму изгледа биле староседелци; Митеви (2 к.), Коцеви (2 к.), Дедо-Тасени (2 к.), Гигови (2 к.) и Митреви (1 к.) доселени се однекаде; Трпчевци (2 к.) доселени се во 1926 година од селото Арбасанци; Давидкови (2 к.) доселени се од селото Мустафино. Подалечно потекло од Стануловци каде биле староседелци; Андонови (1 к.) доселени се од селото Богословец. Таму имаат роднини, подалечно потекло од Ерџелија; Василеви (1 к.) доселени се од селото Карбинци; Петрушеви (6 к.) доселени се во 1945 и 1946 година од Кратовско; Борисови (1 к.), Иванови (1 к.), Павлеви (1 к.), Николови (2 к.), Велкови (2 к.), Накови (1 к.) и Богатинови (2 к.) доселени се од селото Кнежево кај Кратово; Димитрови (1 к.) доселени се од селото Одрено кај Крива Паланка.

Влашки

 • Доселеници: Николови (5 к.) доселени се во 1926 година од селото Пишица кај Пробиштип; Ташкови (2 к.) доселени се во 1934 година од селото Макреш кај Куманово; Тодорови (2 к.) доселени се во 1946 година од споменатото село Пишица; Мишеви (2 к.) доселени се во 1954 година од селото Брусник кај Неготино; Атанасови (2 к.) доселени се во 1955 година од селото Кадрифаково.[12]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2285 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на зграда на поранешно основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 62 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.63
 3. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 230.
 4. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.136-137.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 15. Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Државен архив на Република Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]