Пишица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пишица
Куќи во Пишица.jpg

Куќи во селото Пишица

Пишица is located in Македонија
Пишица
Местоположба на Пишица во Македонија
Координати 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Probištip Municipality.svg Пробиштип
Област Злетовско-пробиштипско
Население 168[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2210
Повик. бр. 032
Шифра на КО 21025
Надм. вис. 320 м
Пишица на општинската карта
Пишица во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Пишица во рамките на општината
Commons-logo.svg Пишица на Ризницата


Пишица — село во Општина Пробиштип, во Злетовско-пробиштипскиот регион, во околината на градот Пробиштип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во крајниот јужен дел на Општина Пробиштип, чиј атар се граничи со општините Карбинци и Чешиново-Облешево. Пишица е рамничарско село, сместено источно од падините на планината Манговица, и се наоѓа на надморска височина од 320 метри. Селскиот атар зафаќа површина од 7,5 км2. Од градот Пробиштип е оддалечено 15 км.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Вкупната земјоделска површина во атарот на селото изнесува 629 ха, од кои на обработливо земјиште отпаѓаат 347 ха, на пасишта 266 ха и на шуми 16 ха.[3] Селото во основа има полјоделска функција.[2] Во непосредна близина на селото се наоѓа Пишичкото Езеро, чија земјена брана се реконструира по излевањето на езерските води во февруари 2013 година.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Пишица имало 200 жители, сите Турци.[5]

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 168 жители, од кои 159 Македонци и 9 Власи. Бројот на домаќинства изнесувал 57, а бројот на живеалишта 88.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 200 348 371 401 346 267 220 204 168
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Пишица е македонско-влашко село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

Македонски

Влашки

 • Доселеници: Жгумовци (3 к.), Куртовци (1 к.) и Бровалии (1 к.) Жмуговци биле по потекло од Катерини во Грција. А другите два рода од селото Ливада кај Солун.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има основно училиште, фабрички погон и продавница.[2]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1552 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 114 гласачи.[11]

Природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Езера

Личности[уреди | уреди извор]

 • Хари Костов (р. 1959) — македонски стопанственик и политичар, Премиер на Македонија (2004).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 9 јануари 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 235.
 3. Населени места во Општина Пробиштип — Пишица, официјално мрежно место на Општина Пробиштип.
 4. „Сериозна состојбата на браната кај Пишица“. Вечер. 26 февруари 2013. Посетено на 9 јануари 2017.
 5. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 233.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]