Долни Стубол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долни Стубол
Долни Стубол is located in Македонија
Долни Стубол
Местоположба на Долни Стубол во Македонија
Долни Стубол на интерактивна карта

Општина Пробиштип
Шифра на КО 21009
Долни Стубол на општинската карта
Долни Стубол во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Долни Стубол во рамките на општината


Долни Стубол — село во Општина Пробиштип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото живееле 168 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Долни Стубол е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Бачковци (10 к.), Субашинци (12 к.), Враѓелци (3 к.), Циклевци (8 к.), Качарци (3 к.), Вршанци (6 к.), Малнковци (2 к.) и Умарци (8 к.)
  • Доселеници: Рашевци (5 к.) доселени се во XVIII век од селото Орашац кај Куманово; Клинчарци (6 к.) доселени се во XVIII век од некогашното село Чашица; Наџаковци (5 к.) доселени се во XVIII век од селото Куково; Кундинчани (3 к.) и Николовци (3 к.) доселени се од селото Кундино; Петреви (5 к.) и Голубови (3 к.) доселени се, но не знаат од каде.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1559 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 107 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во 1968 година е формиран фудбалскиот клуб Единство. Последен пат се натпреварувал во сезоната 1990/91, оттогаш е неактивен.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]