Долни Стубол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Долни Стубол е село во Општина Пробиштип.


Долни Стубол
Долни Стубол is located in Македонија
Долни Стубол
Местоположба на Долни Стубол во Македонија
Општина Општина Пробиштип
Долни Стубол на општинската карта
Долни Стубол во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Долни Стубол во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во 1968 година е формиран фудбалскиот клуб Единство. Последен пат се натпреварувал во сезоната 1990/91, оттогаш е неактивен.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]