Жгандово (Пишица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жгандово is located in Македонија
Жгандово
Местоположба на Жгандово во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Пишица
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Жгандовоархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Пишица. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 2 км јужно од селото, во пределот Гранчарица, во нивата на еден жител се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.