Стрисовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стрисовци е село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.


Стрисовци
Стрисовци is located in Македонија
Стрисовци
Местоположба на Стрисовци во Македонија
Општина Општина Пробиштип
Население 54 жит.
(поп. 2002)


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Главна дејност на селото е комбинирано фармерство(земјоделство и сточарство)каде се одгледуваат околу 2000 до 3000 овци,100 грла крави(буши)и мал број на кози.Интересен е податокот дека во ова село сѐ уште може да најдете кокошки кои живеат на дрвa, односно не користат кокошарници од затворен тип и се адаптирани на големите климатски разлики кои се движат од -20 до +45 степени.Исто така не ретко се случува да домашните свињи кои ги има во скоро секоја куќа,во време на парење да се одметнувааат и се опрасуваат во околните ридови по што се враќаат кај сопствениците.Од земјоделските култури најзастапени се житните култури,граорот,вишните и лозјата, кои во секое домаќинство имаат култен статус.Месечните трошоци на домаќинствата се многу мали затоа што секое домаќинство има сопствени енергетски,водни и други ресурси кои обезбедуваат евтин и стабилен живот.Во селото има и приватна земјоделска задруга која ја обработува државната земја на површини од околу 500 до 900 ха.Има асфалтен пат,сопствен водовод,атмосферска канализација,телефон. Селото има добри услови за развој на комбинираното фармерство а во иднина се претпоставува дека ке прерасне во Рурален Туристички Регион со мотели и хотели каде ќе се нудат чиста и здрава храна,чист воздух и одмор типичен за вакви средини.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Стрисовци живееле 500 жители, сите Турци.[1]

Според пописот од 2002 година, во селото Стрисовци живеат 54 жител, сите Македонци.[2]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 500[1] 433 448 401 287 177 90 86 54

Родови[уреди | уреди извор]

Стрисовци е македонско село.

Доселеници од Горно Барбарево: Шукевци-Фудулци, Дејановци, Чулевци, Сатиевци, Голубановци, Балабановци, Барборковци и Стојчевци.

Доселеници од Долно Барбарево: Ѓорчевци, Каревци, Гаџевци, Богоевци, Чупевци, Каракашци.

Помеѓу 1935-1936 година, како резултат на спроведената аргарна реформа, во Стрисовци се населуваат родовите: Герџовци (од Лесново), Клупчарци (од Горно Кратово), Парговци (од Крилатица), Куковци (од Опила), Бошавци (од Псача) и Бојковци-Јанковци (од Луке).[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

4о дена по Велигден(Спасовден)е слава на селото.На овој ден роднините и пријателите на луѓето кои живеат овде ,се собираат во домашна атмосфера и го прославуваат овој ден со чашка ракија и печено јагне.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Во 70те и 80те години од минатиот век од селото почнуваат да се иселуваат голем број на луѓето и својата егзистенција да ја бараат надвор од него.Главни дестинации им се;Пробиштип,Св.Николе,Белград,Скопје,Штип и Куманово.Но во 2001 во селото почнуваат да се враќаат и да ги реставриаат старите куќи и имоти.За викендите,во селото доаѓаат роднините на мештаните кои помагаат во извршување на земјоделските работи.Интересно е да се спомене дека од ова село произлегле многу интелектуалци кои останале да работат во Белград,Скопје и Пробиштип но и тие полека пројавуваат интерес за враќање во родните огништа.Печалбари има и во Швајцарија,но и тие полека се враќаат и ги уредуваат имотите.Со новата Аграрна политика предводена од ВМРО-ДПМНЕ и СП,се пројавува интерес за обработување на земјата и зголемувања на стадата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 222.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. 
  4. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974, с. 120-122 (автор на раздела – Т. Кондев).