Трипатанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трипатанци
Панорамски поглед на селото Трипатанци.jpg

Панорамски поглед на селото Трипатанци

Трипатанци is located in Македонија
Трипатанци
Местоположба на Трипатанци во Македонија
Трипатанци на интерактивна карта

Координати 41°55′55″N 22°12′25″E / 41.93194° СГШ; 22.20694° ИГД / 41.93194; 22.20694Координати: 41°55′55″N 22°12′25″E / 41.93194° СГШ; 22.20694° ИГД / 41.93194; 22.20694
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Probištip Municipality.svg Пробиштип
Област Злетовско-пробиштипско
Население 126[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2210
Повик. бр. 032
Шифра на КО 21032
Надм. вис. 390 м
Трипатанци на општинската карта
Трипатанци во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Трипатанци во рамките на општината
Commons-logo.svg Трипатанци на Ризницата


Трипатанци — село во Општина Пробиштип, во Злетовско-пробиштипскиот регион, во околината на градот Пробиштип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Трипатанци е сместено во јужниот дел на Општина Пробиштип, непосредно на левата страна од Злетовска Река. Селото е рамничарско и се наоѓа на надморска височина од 390 м. Неговиот атар е мал и зафаќа површина од 4,9 км2.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна, од селото Трипатанци имало еден доброволец кој бил дел од Македонско-одринските доброволни чети.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Вкупната земјоделска површина изнесува 437 ха, од кои обработливото земјиште зафаќа површина од 251 ха, пасиштата се на површина од 180 ха, а преостанатите 6 ха отпаѓаат на шуми.[4] Во основа, селото има полјоделска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Трипатанци имало 160 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 126 жители, од кои 125 Македонци и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 160 265 297 295 292 244 198 203 126
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Трипатанци е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

 • Доселеници: Гољаци (4 к.) доселени се од околината на Јанина, Епир во Грција. Од околината на Јанина пребегнал некојси Баба Јања со неговите четири сина; Варадинци (4 к.), Рајчанци (3 к.) и Црнчевци (7 к.) доселени се во различен период од селото Рајчани кај Кочани; Рудевци (4 к.) и Крстевци (2 к.) доселени се од селото Јамиште; Прелатановци (6 к.) доселени се од селото Пуздерци; Дедо Велковци (3 к.) и Стрмошанци (2 к.) доселени се од селото Стрмош; Узуновци (2 к.) доселени се од селото Филиповци кај Кратово; Јорданинци (2 к.) доселени се од селото Карбинци кај Штип; Сорливци (2 к.) и Маџар (1 к.) доселени се, но не знаат од каде.[9]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1564 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 109 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Споменици
 • Спомен-плоча посветена на В. Николов Атанасов.[12]
Реки

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 9 јануари 2017.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 300–301.
 3. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 883.
 4. Населени места во Општина Пробиштип — Трипатанци, официјално мрежно место на Општина Пробиштип.
 5. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 222.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопје.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. Споменичко наследство — Споменици и спомен обележја, официјално мрежно место на Општина Пробиштип.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]