Калниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калниште
Калниште is located in Македонија
Калниште
Местоположба на Калниште во Македонија
Калниште на интерактивна карта

Координати 41°59′54″N 22°11′25″E / 41.99833° СГШ; 22.19028° ИГД / 41.99833; 22.19028Координати: 41°59′54″N 22°11′25″E / 41.99833° СГШ; 22.19028° ИГД / 41.99833; 22.19028
Регион Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Probištip Municipality.svg Пробиштип
Население 2.102[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2210
Шифра на КО
Надм. вис. 600 м
Калниште на општинската карта
Калниште во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Калниште во рамките на општината
Commons-logo.svg Калниште на Ризницата
Црквата „Св. Илија“ во Калниште

Калниште — село во Општина Пробиштип, кое денес е споено со градот Пробиштип, така што се води како негова населба.

Историја и местоположба[уреди | уреди извор]

Калниште е едно од поголемите села во Злетовската област, кое во времето од крајот на 19 и целиот XX век имало значајна историска и стопанска улога. Како потврда на тоа е и фактот што ова село било седиште на Калнишката општина, уште од ноември 1912 година, а во составот на оваа општина биле селата Калниште, Марчино, Стрмош, Петршино, Бучиште, Неокази и Ратавица. Калниште било Општина сè до 1931 година, кога влегува во новоформираната поголема Злетовска општина, која опфаќала во својот состав вкупно 29 населени места од Злетовската област. Калниште, како село се наоѓа во подножјето на висот Дебели Рид, кој селото го заштитува од студените северни ветрови. Куќите, групирани во две целини, Горно и Долно Маало, се распоредени од двете страни на потокот кој протекува низ селото. Селскиот атар преовладува со обработливо земјиште, додека пасиштата заземат околу 16 отсто, а шумите само околу 1 отсто, од вкупната површина на атарот. Постоењето на топонимот Латински Гробишта, кој се наоѓа непосредно до селото, јасно кажува дека на ова место постоела населба уште од времето на Римјаните. Сепак името на сегашното село е од словенското потекло и произлегува од зборот кал и наставката – ниште, што покажува дека од земјата црвеница која е одлика на почвата на селскиот атар, после секој поголем дожд се создавало многу кал и од таму името Калниште.

Култура[уреди | уреди извор]

Цркви[2]

Население[уреди | уреди извор]

Документ со печат од селската општина во село Калниште, 27 мај 1918 година.

Бројот на жителите на селото Калниште, почнувајќи од седумдесеттите години на XIX век во текот на целиот XX век, е во постојано зголемување. Така од околу 270 жители во почетокот на XX век, во 1971 година селото Калниште имало 682 жители, а на почетокот на 21 век (2005 година) Калниште како приградска населба има над 2.000 жители. Сè до периодот пред Втората светска војна, мнозинството на жители на село Калниште, според потеклото на нивните предци, биле староседелци, а во периодот по 1945 година, преовладуваат доселеници. Со пописот од 1994 година и според дефинитивните податоци со административно – територијалната поделба на Република Македонија од 14.09.1996 година, во целата приградска населба Калниште имало вкупно 1593 жители (793 мажи и 800 жени) кои живееле во 469 домаќинства. Со пописот од 2002 година во Калниште живееле 2.102 жители (мажи 1.083 и жени 1.019) во 623 домаќинства а во Калниште имало 1.052 живеалишта (станови).

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, населбата има 2.102 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 2.079
Турци 0
Роми 0
Албанци 1
Власи 0
Срби 20
Бошњаци 0
останати 2

Родови[уреди | уреди извор]

Калниште е македонско православно село, во селото има староседелски родови и доселнички.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Латинци или Николовци и Пешовци (6 к.), Тасевци (4 к.), Демевци (4 к.), Бунгурци-Зајци (3 к.), Чавки (2 к.), Миленковци (13 к.), Златановци и Богатиновци (13 к.) Герсовци-Арсовци (9 к.), Минчовци (3 к.), Милосовци (2 к.) и Лазаровци (2 к.)
    • Доселеници: Велковци (7 к.) и Нешовци-Кралевци (5 к.) предците на наведените два рода во почетокот на XVIII век се доселиле од некое село во Битолско; Вучевци (8 к.) доселени се кога и претходните два рода од Прилепско; Олевци (9 к.) доселени се во средината на XVIII век од кривопаланечкото село Огут; Китановци (6 к.) доселени се во втората половина на XVIII век од кочанското село Мородвис; Рагушевци (8 к.) доселени се од кратовското село Луково; Павлевци-Атанасовци (6 к.) доселени се во првата половина на XIX век од кратовското село Каврак; Стојковци (4 к.) доселени се од селото Шталковица; Соларци (4 к.) доселени се од селото Добрево.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поволната местоположба и климатско – почвените услови на селскиот атар, како во минатото, така и во поново време, овозможиле поголем развој на полјоделството, а послабо развиена сточарска дејност. Обработливата плодна почва претежно се користи за производство на житни и фуражни растенија. Од житата отсекогаш најзастапени биле пченицата и пченката, а помалку се сееле јачменот, овесот и р’жта. Познато е дека од периодот од првата половина на XX век, „Калнишката пченица” се сметаше за најквалитетна, не само во овој крај, туку и пошироко. Од индустриските култури биле застапени сончогледот, памукот и тутунот, од кои во поново време се одгледува само тутунот. Во периодот по Втората светска војна постои значително зголемување на површините на кои се одгледувала виновата лоза. Во последните две –три децении од XX век, населението на Калниште масовно се преориентирало од земјоделско во индустриско, под влијанието и близината на развојот на индустријата и рударството во градот Пробиштип.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 1539 и 1539/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.663 гласачи.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 јуни 2012. Посетено на 10 март 2011.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]