Гујновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гујновци — село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.

Гујновци
Гујновци is located in Македонија
Гујновци
Местоположба на Гујновци во Македонија
Општина Пробиштип
Гујновци на општинската карта
Гујновци во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Гујновци во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во крајниот јужен дел на подрачјето на Општина Пробиштип, во долното сливно подрачје на Злетовска река. Атарот на селото се допира до просторите на општините Чешиново и Карбинци. Гујновци е рамничарско село на надморска височина од 335 метри. Од градот Пробиштип селото е оддалечено 13,2 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот на Гујновци е мал и зафаќа површина од 5 км². На него преовладува обработливото земјиште на површина од 531,2 ха, на пасиштата отпаѓаат 118,9 ха, а на шумите само 10,4 ха. Селото има полјоделска функција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Гујновци е мало село и е на пат целосно да се расели. Селото има 43 жители сите Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Гујновци е македонско село.

Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1551 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 16 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопje.
  2. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  3. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]