Бучиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бучиште
Бучиште is located in Македонија
Бучиште
Местоположба на Бучиште во Македонија
Координати 41°55′45″N 22°11′48″E / 41.92917° СГШ; 22.19667° ИГД / 41.92917; 22.19667Координати: 41°55′45″N 22°11′48″E / 41.92917° СГШ; 22.19667° ИГД / 41.92917; 22.19667
Општина Општина Пробиштип
Население 68 жит.
(поп. 2002)
Бучиште на општинската карта
Бучиште во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Бучиште во рамките на општината

Бучиште е село во Општина Пробиштип, во Злетовско-пробиштипскиот регион, во околината на градот Пробиштип.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Бучиште имало 100 жители, сите Македонци христијани.[1]

По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Бучиште имало 104 Македонци егзархисти.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 68 жители, од кои 65 Македонци и 3 Власи.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 100[1] 104[2] 185 223 247 168 135 103 84 68

Родови[уреди | уреди извор]

Бучиште е македонско село.

Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 222.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. . Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974.