Пестришино

Координати: 41°57′28.08″N 22°09′50.04″E / 41.9578000° СГШ; 22.1639000° ИГД / 41.9578000; 22.1639000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пестришино

Поглед на селото Лезово

Пестришино во рамките на Македонија
Пестришино
Местоположба на Пестришино во Македонија
Пестришино на карта

Карта

Координати 41°57′28.08″N 22°09′50.04″E / 41.9578000° СГШ; 22.1639000° ИГД / 41.9578000; 22.1639000
Регион  Источен
Општина  Пробиштип
Област Злетовско-пробиштипско
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2210
Повик. бр. 032
Шифра на КО 21023
Надм. вис. 600 м
Пестришино на општинската карта

Атарот на Пестришино во рамките на општината
Пестришино на Ризницата

Пестришино (порано: Пестршино) — село во Општина Пробиштип, во Злетовско-пробиштипскиот регион, во околината на градот Пробиштип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на јужниот дел на територијата на Општина Пробиштип, а нејзиниот атар се допира со подрачјето на Општина Свети Николе.[2] Селото е ридско, сместено на надморска височина од 600 метри. Од градот Пробиштип, селото е оддалечено 19 километри.[2]

Селото е поврзано преку земјен пат, кој се исклучува од регионалниот пат 1205 како асфалтен пат кој води до селото Трооло.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2014 година, името на селото е официјално преименувано од Пестршино во Пестришино.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот на селото зафаќа простор од 7,7 км2, при што преовладува обработливото земјиште со површина од 409 хектари, на пасиштата отпаѓаат 311 хектари, додека шумско земјиште нема.[2]

Во основа, може да се каже дека селото има полјоделско-сточарска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948162—    
1953157−3.1%
1961152−3.2%
1971117−23.0%
198151−56.4%
ГодинаНас.±%
199129−43.1%
199421−27.6%
200210−52.4%
20212−80.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Петршино живееле 135 жители, сите Македонци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Петршино имало 156 жители, од кои 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 12 Роми.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[6]

Селото е мало, во фаза на раселување, а е населено само со македонско население. Така, во 1961 година селото броело 152, а во 1994 година 21 жител.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Пестришино живееле 10 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 135 156 162 157 152 117 51 29 21 10 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Пестришино е македонско село.[12]

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

 • Староседелци: Какаровци (6 к.), тие се единствениот староседелски род, кои знаат дека сигурно живеат минимум шест колена назад во селото (во 1970-тите).
 • Доселеници: Рибарци (5 к.), потекнуваат од предци кои турските бегови од Штип ги донеле во ова село да работат на чифликот. Нивното потекло е од селото Рибарци кај Битола. Бегот во овој довел и други семејства од Битолско; Соколовци (5 к.), водат потекло од тројца браќа кои се доселил овде од селото Бардовци кај Скопје; Урдовци-Кременовци (6 к.), доселени се од селото Пуздерци; Караздравевци-Караманци (3 к.), доселени се од селото Куково во XIX век.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век, Пестришино било село во Штипската каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Пробиштип, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што биле споени поранешните општини, Пробиштип и Злетово. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Пробиштип.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Пробиштип. Во периодот од 1955 до 1965 година, селото било дел од некогашната Општина Пробиштип.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Трооло, во која покрај селото Пестришино, се наоѓале и селата Бучиште, Гајранци, Гујновци, Зарапинци, Куково, Лезово, Пуздерци, Стризовци и Трооло. Општината Трооло постоела и во периодот 1950-1952 година.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1549 според Државната изборна комисија, сместено во простории на приватна куќа.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 6 гласачи.[14] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 4 гласачи.[15]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 232.
 3. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28. Посетено на 2020-05-29.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 222.
 5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130 - 131.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 26 ноември 2022.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопје.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 15. „Локални избори 2021“. Посетено на 26 ноември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]