Бардовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бардовци
Bardovci.JPG

Поглед кон селото Бардовци, од северните падини на Зајчев Рид

Бардовци is located in Македонија
Бардовци
Местоположба на Бардовци во Македонија
Бардовци на интерактивна карта

Координати 42°1′36″N 21°22′33″E / 42.02667° СГШ; 21.37583° ИГД / 42.02667; 21.37583Координати: 42°1′36″N 21°22′33″E / 42.02667° СГШ; 21.37583° ИГД / 42.02667; 21.37583
Општина Карпош
Население 1472[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО 25907
Надм. вис. 270 м
Commons-logo.svg Бардовци на Ризницата

Бардовци — село во Општина Карпош, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Бардовци се наоѓа во северниот дел на Скопската Котлина во подножјето на Зајчев Рид од левата страна на реката Лепенец. Од центарот на Скопје е оддалечено 11 километри (во североисточен правец).

Историја[уреди | уреди извор]

Чифлик во село Бардовци во 1927 година

Во близината на Бардовци се наоѓа археолошкото наоѓалиште на античкиот град Скупи.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поради тоа што во Бардовци последниве години се изградени прекрасни куќи и комплекси на куќи на познатите скопски стопанственици, јавни личности и политичари економската структура на населението на Бардовци е драстично променета.

Голем дел староседелското население се занимава со земјоделство. Во Бардовци најмногу се одгледува зелката, по која е и препознатливо селото. Покрај зелката застапени се и репката, цвеклото и пченицата.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, селото Бардовци брои 1472 жители,[1] од кои:

Родови[уреди | уреди извор]

Бардовци е македонско село.

Според истражувањата од 50-тите на минатиот век, родови во селото се:

Ивановци (3 к.) доселени се од денес албанското село Сечишта кај Качаник (Косово). Го знаат следното родословие: Ристо (жив на 90 г. во 1950-тите) Пешо-Иван, предокот кој се доселил; Битолци (3 к.) доселени се од селото Жабјани, Пелагонија. Го знаат следното родословие: Стојан (жив на 86 г. во 1950-тите) Јован-Тале, кој се доселил со неговиот брат Ристе; Станчевци (5 к.) доселени се од некое село Баница кај Прилеп (?); Шалевци (6 к.) доселени се од селото Огњанци; Асанбеговци (1 к.) доселени се во XIX век од Асанбегово (сега Ченто); Анѓелковци (3 к.) родот го основал Анѓелко кој се доселил како сираче од Скопје; Мицевци (2 к.) доселени се од сега непостоечкото село Јазирци на Скопска Црна Гора; Крстовци (5 к.), Ѓурковци (2 к.), Богдановци (6 к.), Ѓоргијовци (2 к.), Стојановци (2 к.), Бошковци (1 к.), Велковци (3 к.) и Златановци (4 к.) доселени се во различен период од селото Визбегово; Трајчевци (1 к.) доселени се од селото Јурумлери; Кузмановци (4 к.) доселени се од селото Волково; Орманци (9 к.) доселени се во 1906 година од селото Орман, таму се викале Субашовци; Вичоровци (14 к.) доселени се околу 1906 година од селото Злокуќани, се претпоставува дека подалечно потекло имаат од околината на Качаник, Косово; Дарчевци (4 к.) и они се доселени од селото Злокуќани; Бошковци (2 к.) доселени се од селото Кучково; Мојсовци или Галичани (1 к.) доселени се во 1915 година од мијачкото село Лазарополе; Трипун Ѓоргијов (1 к.) доселен од селото Волково; Јазаџини (1 к.) доселени се од селото Бањане.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата „Св.Троица“
Ливада во Бардовци

Во селото постои црквата „Св. Троица“ и основното училиште „Аврам Писевски“.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[4]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Личности родени во Бардовци:

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 26 октомври 2012.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. Трифуноски, Јован (1955). Скопско Поле. Скопје.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]