Прејди на содржината

Средно Нерези

Координати: 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Средно Нерези
Средно Нерези во рамките на Македонија
Средно Нерези
Местоположба на Средно Нерези во Македонија
Средно Нерези на карта

Карта

Координати 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806
Регион  Скопски
Општина  Карпош
Област Каршијак
Пошт. бр. 1020
Шифра на КО 25050
Надм. вис. 317 м

Средно Нерезископска населба во западниот дел на Општина Карпош, сместена на падините на Водно.

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа малку над населбата Долно Нерези, и понекогаш се смета за дел од неа. Сместена е во југозападниот дел на градот, на исток од реката Вардар и на југ од булеварот „Македонија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото непрестајно населено уште од брозеното време, за што сведочи старата населба во денешното наоѓалиште Круша.

На крајот на XIX век Средно Нерези било село во Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Нерези (Горно, Долно и Средно) живееле 260 Македонци христијани и 300 Арнаути муслимани.[1][2]

На почетокот на XX век целото христијанско населени на селото било под врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 во Нерези имало 288 Македонци под егзархијата.[1][3]

На етничката карта на Северозападна Македонија од 1929 г. Афанасиј Селишчев го обележал Нерези како мешано македонско-албанско село.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година Средно Нерези било попишано со Долно Нерези и заедно имале 12 418 жители.[5]

Народност Вкупно
Македонци 10 288
Албанци 1 353
Турци 93
Роми 19
Власи 58
Срби 378
Бошњаци 14
други 217

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Градиште — градиште од раноантичко време
  • Круша — населба од бронзено време и некропола од железно и римско време

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 205. ISBN 954430424X.
  3. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.114-116.
  4. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929.
  5. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2020-10-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]