Гоце Делчев (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Делчев
Гоце Делчев is located in Македонија
Гоце Делчев
Местоположба на Гоце Делчев во Македонија
Координати 41°58′12″N 21°33′0″E / 41.97000° N; 21.55000° E / 41.97000; 21.55000Координати: 41°58′12″N 21°33′0″E / 41.97000° N; 21.55000° E / 41.97000; 21.55000
Општина Гази Баба
Население 1 405 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 227 М м
Гоце Делчев на општинската карта
Гоце Делчев во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Гоце Делчев во рамките на општината


Гоце Делчев — село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Во северниот дел на Македонија во дел од Скопската Котлина се наоѓа селото Гоце Делчев. Селото се наоѓа на 10 километри источно од центарот на Скопје, на регионалниот пат Скопје - Велес, на левиот брег на Вардар.

Историja[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.405 жители, од кои 1.291 Македонец, 8 Турци, 14 Роми, 62 Албанци, 3 Власи, 20 Срби и само 7 останати. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 1 291
Турци 8
Роми 14
Албанци 62
Власи 3
Срби 20
Бошњаци 0
останати 7

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]