Текија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Текија
Панорама крај ОКТА.jpg

Поглед на селото Текија

Текија is located in Македонија
Текија
Местоположба на Текија во Македонија
Координати 42°04′29″N 21°40′00″E / 42.07472° СГШ; 21.66667° ИГД / 42.07472; 21.66667Координати: 42°04′29″N 21°40′00″E / 42.07472° СГШ; 21.66667° ИГД / 42.07472; 21.66667
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Ilinden Municipality, Macedonia.svg Илинден
Население 304[1] жит.
(поп. 2002)
Повик. бр. 02
Текија на општинската карта
Текија во Општина Илинден.svg

Атарот на Текија во рамките на општината
Commons-logo.svg Текија на Ризницата


Текија — село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје, сместено во непосредна близина на рафинеријата ОКТА и на автопатот Е75.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Скопското село Текија потекнува уште од турско време.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Текија живеат 304 жители, од кои:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Каменот на плодноста

Камен, висок повеќе од еден метар, фалусоидно исправен сретсело, најверојатно од паганско време е најголемиот знак по кој селото е познато. Спред верувањето, каменот лечи од неплоднот. Каменот го посетуваат луже најмногу ид Македонија, но и од соседна Србија, па дури и од Турција, потомци на некогашните жители на селото. Најмногу доаѓаат оние што не можат да имаат деца. Наводно, на сите што дошле по една година им се родило дете. Најпосетено е за Ѓурѓовден, кога се собираат и по 200-300 луѓе. Според редоследот на обредот, луѓето застануваат пред каменот, палат свеќа, оставаат некој дар и го обиколуваат, крстејќи се на сите негови четири страни. По обиколувањето жената треба да го опфати исправениот камен со две раце. Но, ако не може да го прегрне цел, тогаш го опфаќа со марамче. Откако ќе го направат тоа, старицата што го врши обредот, им собира камче, земја и трева околу каменот и како врзопче ѝ го дава на жената да го носи на бедрата цела година. По една година, жената, заедно со својот маж, треба да дојде повторно кај каменот и да ги остави камчето и земјата на истото место. Според верувањето, така ќе забремени и двајцата ќе добијат дете.[2]

Водата на Св. Петка

Во близина на Каменот во селото постои параклис со света вода посветен на Света Петка. Изграден е од селанец од селото, кој по сопствено видение сметал дека таму треба да се извади света вода. Денес ова место е доста посетено од луѓе кои се замиваат од оваа вода. Најголем собор се случува за денот на Света Петка Летна.[3]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]