Кадино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадино
Vlezot na Kadino (Skopsko).jpg

Влезот на село Кадино со патниот знак

Кадино is located in Македонија
Кадино
Местоположба на Кадино во Македонија
Кадино на интерактивна карта

Координати 41°58′8″N 21°36′5″E / 41.96889° СГШ; 21.60139° ИГД / 41.96889; 21.60139Координати: 41°58′8″N 21°36′5″E / 41.96889° СГШ; 21.60139° ИГД / 41.96889; 21.60139
Општина Илиден
Население 2.340 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25070
Кадино на општинската карта
Кадино во Општина Илинден.svg

Атарот на Кадино во рамките на општината
Commons-logo.svg Кадино на Ризницата
Глетка од Кадино

Кадино — село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Кадино се наоѓа во непосредна близина на Скопје, поточно на 12 км од потесното градско подрачје, а го зафаќа источниот дел на Скопската Котлина, на тромеѓата Скопје-Куманово-Велес. Административно, според територијалната поделба спаѓа под општина Илинден.

Од запад се граничи со село Идризово Од север со село Марино, североисток со село Бунарџик, а од исток и југ со село Миладиновци односно село Мралино.

Има многу добра сообраќајна поврзаност, бидејќи преку нејзината територија минуваат делниците М-1, М-3 и М-4 од меѓународните автопати и тоа: коридорот 10 (Е-75) север-југ и коридорот 8 (Е-65) исток-запад; железничката линија Белград-Скопје-Атина и меѓународниот аеродром „Скопје“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX и на почетокот на XX век Кадино било село во Скопската каза на Отоманското Царство.

Голем број на луѓе се доселиле од Кривопаланечко во селото Кадино во педесеттите години на XX век.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948782—    
1953788+0.8%
1961922+17.0%
19711.160+25.8%
19811.466+26.4%
ГодинаНас.±%
19911.644+12.1%
19941.727+5.0%
20022.090+21.0%
20212.340+12.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кадино живееле 170 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кадино имало 176 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Кадино е големо село, коешто во 1961 година имало 922 жители, а во 1994 година 1.727 жители, од кои 1.481 биле Македонци, 24 Албанци, 1 Турчин, 1 Ром, 146 Срби и 74 други.

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.090 жители, од кои 1.845 Македонци, 11 Албанци, 13 Турци, 11 Роми, 140 Срби и 70 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2.340 жители, од кои 2.088 Македонци, 29 Албанци, 8 Роми, 81 Србин, 15 останати и 119 лица без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Лица без под. Вкупно
1948 782
1953 615 5 1 165 ... 2 788
1961 749 5 ... ... 162 ... 6 922
1971 951 33 ... 169 ... 7 1.160
1981 1.236 46 177 ... 7 1.466
1991 1.406 31 6 138 63 1.644
1994 1.481 24 1 1 146 74 1.727
2002 1.845 11 13 11 140 70 2.090
2021 2.088 29 8 81 15 119 2.340

Родови[уреди | уреди извор]

Кадино е мешано село.

Според истражувањата од 1953 година, родови во селото се.

Македонски

  • Доселеници: Тргачевци (22 к.), Филиповци (10 к.) и Стаменковци (3 к.) ова се трите најстари рода во селото. Доселени се, но не знаат од каде; Субашовци (5 к.) доселени се од селото Кишино кај Свети Николе. Го знаат следното родословие: Блаже (жив на 50 г. во 1953 година) Миајло-Стојан-Ване, основачот на родот кој се доселил; Посерковци (5 к.) доселени се во XIX век од селото Долно Лисиче. Старо име им било Дуњешковци; Варварци (3 к.) и Најдовци (6 к.) доселени се од селото Варвара во долината на Маркова Река; Китинчевци (3 к.) доселени се од селото Долно Лисиче; Богдановци (2 к.) доселени се од селото Текија. Го знаат следното родословие: Мите (жив на 32 г. во 1953 година) Трајан-Младен-Богдан, кој се доселил; Мурџевци (1 к.) доселени се, но не знаат од каде; Корабџиовци (3 к.) доселени се од селото Јурумлери; Димитријовци (1 к.) доселени се однекаде; Гочевци (3 к.) доселени се од Лисиче; Ваневци или Роглевци (4 к.) доселени.се од селото Бунарџик. Таму имале роднини; Златановци (3 к.) и они се доселени од селото Бунарџик во 1919 година; Атанасоски (1 к.) доселени се во 1919 година од мијачкото село Лазарополе; Стојанови (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Радишани; Иваноски (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Пуста Брезница. Таму припаѓале на родот Василевци; Ивкоски (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Љубанци; Филипоски (1 к.) и Николоски (1 к.) доселени се во 1942 година од мијачкото село Галичник; Митрески (1 к.) доселени се во 1942 година од мијачкото село Лазарополе; Софраниоски (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Мелничани кај Дебар; Давчеви (1 к.) и Апостоловски (1 к.) доселени се во 1942 година од Скопје.

Српски

Влашки

  • Доселеници: Спировци (1 к.) по потекло се од Крушево. Од каде се иселиле во Скопје, па од таму во 1932 година во Кадино.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Глетка од основното училиште „Ристо Крле"

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Кадино

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Кадино има добро развиен спорт. Најзастапен е фудбалот со екипата ФК Кадино.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с. 207
  3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 114-115.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике. Скопје: Филозофски факултет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]