Бунарџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бунарџик
Бунарџик is located in Македонија
Бунарџик
Местоположба на Бунарџик во Македонија
Координати 41°59′35″N 21°37′0″E / 41.99306° N; 21.61667° E / 41.99306; 21.61667Координати: 41°59′35″N 21°37′0″E / 41.99306° N; 21.61667° E / 41.99306; 21.61667
Општина Илиден
Население 352 жители жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25022
Бунарџик на општинската карта
Бунарџик во Општина Илинден.svg

Атарот на Бунарџик во рамките на општината


Бунарџик — село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Бунарџик се наоѓа на левата страна од автопатот Е - 75 - Скопје - Куманово, 10 км источно од главниот град Скопје. географска локација: Илинден, Скопје, Македонија, Европа Географски координати: 41 ° 59 '36 "North, 21 ° 37' 1" Исток

Местото има соодветна раскрсница на автопатот со врска во двете насоки. Автопатот е паралелен на железничката пруга Скопје - Куманово. Во местото Миладиновци на 500 м од локацијата има железничка станица. Аеродромот Петровец е сместен на 3 км оддалеченост од локацијата.

Бунарџик, поглед од црквата Свети Спас

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Technological Industrial Development Zone "Bunardzik"-Технолошка индустриска развојна зона "Бунарџик"

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Бунарџик живееле 75 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Бунарџик имало 85 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 352 жители, од кои 349 Македонци, 2 Срби и 1 останат.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 75[1] 85[2] 281 339 333 255 281 346 334 352

Родови[уреди | уреди извор]

Бунарџик e македонско село.

Според истражувањата од 1961 година, родови во Бунарџик се:

  • Доселеници: Златановци (11 к.) доселени се од селото Дивле, таму биле староседелци. Го знаат следното родословие: Цветан (жив на 90 г. во 1961 година) Ристо-Златан, основачот на родот кој се доселил; Чадлевци (5 к.) доселени се однекаде; Коњарци или Филиповци (5 к.) доселени се од селото Горно Коњари; Качаровци (5 к.) и Роглевци (3 к.) доселени се од селото Инџиково; Петковци (4 к.), Анѓелковци (2 к.), Пешевци (4 к.) и Ивковци (5 к.) доселени се од селото Ајватовци, подалечно потекло непознато; Бојан (1 к.), Тодор (1 к.), Младен (1 к.) и Стојан (1 к.) доселени се во 1953 година од селото Црноштица кај Босилеград (Србија). Останатите родови во селото живеат од турско време.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.

Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.
Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.
Влезот во црквата Свети Спас во Бунарџик.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК Бунарџик. Во овој клуб својата кариера ја има почнато Горан Христовски, поранешен младински репрезентативец на Македонија.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]