Бунарџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бунарџик
Бунарџик се наоѓа во Republic of Macedonia
Бунарџик
Местоположба на Бунарџик во Македонија
Координати 41°59′35″ СГШ 21°37′00″ ИГД / 
Општина Општина Илинден
Население 352 жители жит.
(поп. 2002)


Бунарџик — село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Бунарџик се наоѓа на левата страна од автопатот Е - 75 - Скопје - Куманово, 10 км источно од главниот град Скопје. географска локација: Илинден, Скопје, Македонија, Европа Географски координати: 41 ° 59 '36 "North, 21 ° 37' 1" Исток

Местото има соодветна раскрсница на автопатот со врска во двете насоки. Автопатот е паралелен на железничката пруга Скопје - Куманово. Во местото Миладиновци на 500 м од локацијата има железничка станица. Аеродромот Петровец е лоциран на 3 км оддалеченост од локацијата.

Бунарџик, поглед од црквата Свети Спас

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Technological Industrial Development Zone "Bunardzik"-Технолошка индустриска развојна зона "Бунарџик"

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 352 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 349
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 2
Бошњаци 0
Други 1

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.

Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.
Црквата Свети Спас во Бунарџик, ја опкружува убава природа.
Влезот во црквата Свети Спас во Бунарџик.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК Бунарџик. Во овој клуб својата кариера ја има почнато Горан Христовски, поранешен младински репрезентативец на Македонија.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]
  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.