Кумановско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Кумановско се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Куманово, т.е. место кое географски тежнее кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во Општина Куманово, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Кумановско, но некогаш и не.

Поврзано[уреди | уреди извор]