Сопот (Кумановско)

Координати: 42°14′34″N 21°43′50″E / 42.24278° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24278; 21.73056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сопот
Сопот во рамките на Македонија
Сопот
Местоположба на Сопот во Македонија
Сопот на карта

Карта

Координати 42°14′34″N 21°43′50″E / 42.24278° СГШ; 21.73056° ИГД / 42.24278; 21.73056
Општина Куманово
Население 354 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17092
Сопот на општинската карта

Атарот на Сопот во рамките на општината
Сопот на Ризницата

Сопот — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948430—    
1953466+8.4%
1961595+27.7%
1971687+15.5%
1981485−29.4%
ГодинаНас.±%
199132−93.4%
1994353+1003.1%
2002318−9.9%
2021354+11.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сопот живееле 150 жители, сите Албанци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 200 Албанци и 100 Македонци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 318 жители, од кои: 2 Македонци, 306 Албанци, 6 Срби, 1 Бошњак и 3 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 354 жители, од кои 325 Албанци, 3 Срби, 1 Бошњак, 2 останати и 23 лица без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 430
1953 52 16 278 114 ... 6 466
1961 68 109 204 ... ... 203 ... 11 595
1971 8 457 50 ... 172 ... 687
1981 21 389 67 ... 8 485
1991 2 10 18 ... 2 32
1994 333 20 ... 353
2002 2 306 6 1 3 318
2021 325 3 1 2 23 354

Родови[уреди | уреди извор]

Сопот е мешано православно-муслиманско село.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 217.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]