Ченто (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Методија Андонов Ченто
Методија Андонов Ченто во рамките на Македонија
Методија Андонов Ченто
Местоположба на Методија Андонов Ченто во Македонија
Методија Андонов Ченто на интерактивна карта

Карта

Координати 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° СГШ; 21.49500° ИГД / 42.01389; 21.49500Координати: 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° СГШ; 21.49500° ИГД / 42.01389; 21.49500
Општина Гази Баба
Население 7.829[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО 25918, 25919, 25920
Надм. вис. 227 м
Методија Андонов Ченто на општинската карта
Ченто во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Методија Андонов Ченто во рамките на општината
Commons-logo.svg Методија Андонов Ченто на Ризницата
Геодетска карта на Ченто (тогаш Хасанбегово).

Ченто (полн назив Методија Андонов Ченто) — населено место во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје и претставува негова приградска населба. Порано, населбата се водела под името Синѓелиќ бидејќи била дел од тоа село, кое сега е посебна единица.

Во склоп на населбата спаѓа и населеното место Камник, како и делови од Инџиково, кое е посебно село.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населбата е релативно млада, која сè уште се гради.

Има пазарски комплекс, трговски центар, како и повеќе седишта на скопски фирми.

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 2002 година, населбата има 23.915 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Број
Македонци 12.499
Албанци 8.818
Турци 316
Роми 891
Власи 83
Срби 657
Бошњаци 407
други 244

Според последниот попис на населението на Македонија од 2021 година, Сингелиќ има 7.829 жители.

Следува табела на народносната структура на населението:

Народност Вкупно
Македонци 329
Албанци 6.985
Турци 20
Роми 0
Власи 0
Срби 42
Бошњаци 96
Други 357

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Навивачка група „Комити Ченто“[уреди | уреди извор]

Чентовци како верни следбеници на ФК Вардар се горди на својата навивачка група, којашто е една од најбројните подгрупи на Комити Запад. Како таква функционира околу 15-тина години, но нејзиното постоење е официјализирано во 2008 година, со што доаѓа и акронимот КЧ-08.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.[мртва врска]
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  5. ОСВЕТУВАЊЕ НА КАМЕН ТЕМЕЛНИКОТ НА МПЦ СВЕТА ЛИДИЈА МАКЕДОНСКА ВО ЧЕНТО

Надворешни врски[уреди | уреди извор]