Трубарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трубарево
Trubarevo-MKD.jpg

Поглед на дел од селото Трубарево

Трубарево is located in Македонија
Трубарево
Местоположба на Трубарево во Македонија
Координати 41°58′1″N 21°32′15″E / 41.96694° СГШ; 21.53750° ИГД / 41.96694; 21.53750Координати: 41°58′1″N 21°32′15″E / 41.96694° СГШ; 21.53750° ИГД / 41.96694; 21.53750
Општина Општина Гази Баба
Население 2669 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1000
Надм. вис. 224 м
Commons-logo.svg Трубарево на Ризницата

Трубарево — село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Трубарево се наоѓа на 21°31'46" источна географска должина и 41°59'0" северна географска ширина. Надморската височина на селото е 240 м. Сместено е во Скопската Котлина. Трубарево е низинско место. Во Трубарево поминува реката Вардар. Трубарево е опкружено со Планината Китка на југ, Скопска Црна Горана север, Водно на југозапад и Шар Планина на запад.Селото се наоѓа на 10 километри источно од центарот на Скопје на регионалниот пат Скопје - Велес. Во близина на селото се наоѓаат населените места Маџари, Гоце Делчев, Јурумлери, Горно Лисиче и Долно Лисиче. Трубарево зафаќа површина од 4,4 км2.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Трубарево е топла сува континентална. Трубарево поради својата местоположба е суво и топло село. Најтопли се летните месеци јуни, јули и август, кога температурата често достигнува до 40°C а најладните се декември, јануари и февруари кога температурата се спушта до -10°C. Средните температури во лето се 35°C а во зима -1°C. Во лето просечно 17 дена се со 40°C а во зима 5 дена се со температура од -10°C и пониска. Планините кои го опкружуваат го задржуваат дождот и затоа Трубарево е многу суво. Годишното количество на дожд изнесува 432 мм. Дождот најчесто паѓа од октомври до декември и од април до јуни. Од јули до септември има многу малку дожд со просечно 4 врнежливи денови. Трубарево е многу сончево, со околу 310 сончеви денови во годината.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.669 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 1 973
Турци 12
Роми 14
Албанци 494
Власи 0
Срби 124
Бошњаци 0
други 0

Поголемиот дел од попишаните Албанци се всушност Роми, познати во скопските села под името „Маљуци“, кои го прифаќаат албанскиот јазик и национална свест.

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 85 56 410 1.047 1.078 2.669
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во Трубарево

Цркви[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Дендропаркарборетум кој постои од 1953 година;
  • Острово — остаток од поранешното острово на Вардар кое во 1976 година било прогласено како заштитено подрачје во категоријата споменик на природата;
  • Езерце — од 1994 година прогласено како заштитено подрачје во категоријата споменик на природата;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Традиционално се одржува турнир во кошарка Бапка Ноќе.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]