Смилковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смилковци
Смиљковци
Смилковци is located in Македонија
Смилковци
Местоположба на Смилковци во Македонија
Смилковци на интерактивна карта

Координати 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444Координати: 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Gazi Baba Municipality.svg Гази Баба
Област Црногорија
Население 345 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1040
Повик. бр. 02
Шифра на КО
Надм. вис. 280 м
Смилковци на општинската карта
Смилковци во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Смилковци во рамките на општината
Commons-logo.svg Смилковци на Ризницата


Смилковци (офиц. Смиљковци) — село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Црногорија, во јужното подножје на планината Скопска Црна Гора, оддалечено 11 км североисточно од Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Смилковци е населено уште од римско време за што сведочат остатоците од населба во наоѓалиштето Смиљковце во селските ниви.[1]

Смилковци не се сметало за одделно населено место сè до самиот крај на XX век, туку било маало на Црешево. Како посебно село за првпат е попишано во 2002 г.

На 12 април 2012, во атарот на селото, на брегот на Смилковското Езеро се случило грозоморното петкратно убиство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото Смилковци има 345 жители, од кои 341 Македонец и 3 Срби и 1 останат.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Недела“ во Смилковци

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]