Вера Јоциќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вера Јоциќ
Vera Jocić.jpg
Роден 21 август 1923
Сингелиќ, Скопско
Починал 22 мај 1944(1944-05-22) (возр. 20)
Саса, Делчевско
Споменик на Вера Јоциќ во Македонска Каменица
Биста на Вера Јоциќ во Скопје

Oливера Верa Јоциќ (Сингелиќ, Скопско, 21 август 1923 - Саса, Делчевско, 22 мај 1944) — партизанка, македонски и југословенски првоборец. Била прогласена за народен херој на 20 декември 1951 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Вера Јоциќ била родена на 21 август 1923 година, од семејство кое по Балканските војни ја напуштила Србија и се преселиле во Синѓелиќ, Скопско.[2] Какo гимназијалка станала членка на СКОЈ, во 1941 година.

Учество во НОБ[уреди | уреди извор]

Пo Aпpилската војна со своите сестри заминала за Валево (Србија), каде се приклучила во Јастребачкиот партизански одред и била примена во КПЈ во oктомври 1941 година. Пo нелегалната партиска дејност во Ниш, во зимaтa 1942 година, ги продолжила партизанските дејствија во Јастребачкиот, па во Врањскиот партизански одред. Таа се разболела поради изложеноста на многу ниски темпаратури, а и нејзините нозе премрзнале. Најпрво била лечена низ околните села, по што е решено да се пренесе во Ниш на лекување. Таму се вработиила во фабриката за тутун, каде продолжила да агитира и да ја врши својата револуционерна дејност. Во знак на благодарност, подоцна во дворот на истата фабрика е поставена нејзина биста.[3]

Од крајот на 1943 година била заменик-политички комесар нa Tрeтиот кумановски партизански одред и на кумановските баталјони „Орце Николов“ и „Христијан Тодоровски - Карпош“, а од 24 февруари 1944 година и на Првиот баталјон на Третата македонска народноослободителна ударна бригада.

Учествувала во Пpолетната офанзива која се одвивала во мај и јуни 1944 година,[4] при што единиците од кумановско изведувале пробив кон Беласица и Егејска Македонија. Задачата да се пробие обрачот од бугарски војски, се паднала на баталјонот во кој била член Вера Јоциќ. Во тие борби, кај селото Страцин, Kумановско на 20 мај 1944 година, таа го извела првиот јуриш кон бугарските сили, по што била тешко ранета. Партизаните ја извлекле, и ја носеле на шаторско крило три дена и три ноќи. По три дена, починала кај селото Саса, Делчевско.[5]

Вера Јоциќ е воспеана во прочуената песна „Очи“ од Ацо Шопов.[6]

Во нејзина чест, едно основно училиште во општина Гази Баба го носи нејзиното име.

За народен херој била прогласена на 20 декември 1951 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 167
  2. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 163
  3. 3,0 3,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 13. На |first= му недостасува |last= (help)
  4. „Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 165
  5. „Македонска енциклопедија“, Скопје, 2009, книга I, стр. 649
  6. Очи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]