Кире Гаврилоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кире Гаврилоски (1918-1944) народен херој

Кире Гаврилоски - Јане (Прилеп, 22 февруари 1918 - Прилеп, 9 мај 1944) бил македонски комунист, учесник во НОВ и народен херој. За народен херој на Југославија е прогласен на 11 октомври 1951.

Како младинец учествувал во повеќе демонстрации и штрајкови во Прилеп. Како член на КПЈ (1941) активно работел во подготовките на НОВ. На почетокот на 1942 станал член на МК на КПЈ во Прилеп, а кон крајот на 1942 заминал во партизански одред. Во тоа меѓувреме шестпати бил апсен од бугарските власти. Eсента 1943 бил избран и за член на Вториот областен комитет на КПМ во Битола. Загинал при блокада на куќата во која се наоѓал, заедно со народниот херој Круме Волнароски. По подолг отпор против стотина бугарски војници и полицајци, кои ја запалиле куќата во која биле блокирани, за да не падне жив во непријателски раце, се самоубил.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 329 стр.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Милан Ристески „Народен херој Кире Гавриловски - Јане“ (1968)