Михо Михајловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михо Михајловски (1915-2003) народен херој

Михо Михајловски (Кичево, 25 октомври 1915 - Скопје, 28 март 2003) бил учесник во НОВ. Прогласен е за народен херој на Југославија на 1 август 1952 година. Носител е и на Партизанска споменица 1941.

До Априлската војна работел на Земунскиот аеродром, а потоа се вратил во родниот град и се вклучил во подготовките за оружено востание. Бил борец на Првата македонско-косовска бригада. Како предводник на група доброволци, на 8 септември 1943 година извршил напад на касарната во Кичево. Како заменик-командант на баталјон, учествувал во Февруарскиот поход во 1944 година, во Пролетната офанзива и во конечното ослободување на Кичево, при што бил тешко ранет.

По Ослободувањето извршувал значајни должности во ЈНА и во Секретаријатот за внатрешни работи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 974 стр.