Димче Мирчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димче Мирчев (1913-1944) народен херој

Димче Ѓошев Мирчев (Велес, 13 ноември 1913Кавадарци, 6 април 1944) бил македонски комунист, учесник во НОВ и организатор на НОВ во Велес. Прогласен е за народен херој на Југославија на 2 август 1949 година.

Член е на СКОЈ од 1933 и на КПЈ од 1935 година. Во периодот 1936-1941 година организирал повеќе штрајкови во Македонија и во Србија. Повеќепати бил затворан.

Во 1941 година активно се вклучил во подготовките за оруженото востание. Бил член на Воениот комитет при МК на КПЈ за Велес, организатор за формирањето на Велешкиот партизански одред „Димитар Влахов“ (април 1942) и заменик-командант на Одредот (од септември истата година). По разбивањето на Одредот (во 1943 година) преминал во илегалност, а од февруари 1944 година заминал на работа во Кавадарци, како секретар на Обласниот комитет на КПМ за Кавадарци. Загинал во судир со бугарската полиција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 961 стр.