Борка Талески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Borka Taleski.jpg
Роден 19 август 1921
Прилеп, Кралство СХС
(денес Македонија)
Починал 2 март 1942(1942-03-02) (воз. 20 г.)
Плетвар, Прилепско

Борка Талески (19 јули 1921 - 2 март 1942 Плетвар, Прилепско) е народен херој на Македонија.

Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Борка Талески бил роден на 19 јули 1921 година во Прилеп. Завршил гимназија во Битола, а потоа се запишал на Медицински факултет во Белград. Во 1939 година како член на КПЈ, учествувал на Илинденските демонстрации (1940) во Прилеп и говорел за ослободување на Македонија. Бил затворан.

За време на НОБ[уреди | уреди извор]

Во 1941 година бил избран за член на Бирото на ПК на КПЈ. Не прифаќал мешање на БКП во македонската партиска организација, поради што бил исклучен од активностите за зацврстување на партиските организации. Учествувал во организирањето на партизанските одреди и во нападот извршен во Прилеп на 11 октомври.

Смрт[уреди | уреди извор]

По извршеното предавство, загинал во близина на селото Плетвар, Прилепско, на 2 март 1942 година, од бугарска заседа. Според полицискиот билтен од 20 март 1942 година, предавството го извршил тогашниот кмет од селото Царевиќ.