Плетвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плетвар
Пат низ Плетвар.jpg

Улица во Плетвар

Плетвар is located in Македонија
Плетвар
Местоположба на Плетвар во Македонија
Координати 41°22′9″N 21°39′6″E / 41.36917° СГШ; 21.65167° ИГД / 41.36917; 21.65167Координати: 41°22′9″N 21°39′6″E / 41.36917° СГШ; 21.65167° ИГД / 41.36917; 21.65167
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 22 жит.
(поп. 2002)
Commons-logo.svg Плетвар на Ризницата

Плетвар е село во Општина Прилеп.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во превојот Плетвар, кој ги разделува планините Дрен и Бабуна и ги поврзува Пелагонија и градот Прилеп со Раец и Тиквешијата.

Историja[уреди | уреди извор]

Споменик на НОБ во Плетвар

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото живееле 22 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Плетвар е македонско село.

Родови во селото се: Соколовци (7 куќи), Трпановци (4 куќи), Мурџевци (4 куќи), Кочовци (3 куќи), Порјезовци (1 куќа), Стојчевци (6 куќи), Мурговци (3 куќи), Крнчевци (2 куќи), Чафкаровци (2 куќи), Оџовци (2 куќи) и Карачковци (2 куќи) староседелски родови; Никовци (6 куќи) доселени се од Тиквеш; Караиловци (5 куќи) доселени се од Кавадарци; Дуковци (6 куќи) доселени се од мариовското село Кокре; Шијаковци (11 куќи) доселени се од селото Никодин, ја знаат следната генеологија Иљо (жив на 85 год. во 1950тите) Спирко-Димо, еден од браќата кои се доселиле; Будевци (3 куќи) и Вељановци (1 куќа) доселени се однекаде.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Кузман и Дамјан“

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Чингова окатка (Pseudochazara cingovskii), ендемски вид кој се среќава само во околината на Плетвар

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]