Топлица (Прилепско)

Координати: 41°24′2″N 21°44′30″E / 41.40056° СГШ; 21.74167° ИГД / 41.40056; 21.74167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлица
Топлица во рамките на Македонија
Топлица
Местоположба на Топлица во Македонија
Топлица на карта

Карта

Координати 41°24′2″N 21°44′30″E / 41.40056° СГШ; 21.74167° ИГД / 41.40056; 21.74167
Општина  Прилеп
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20102
Слава Свети Мина
Топлица на општинската карта

Атарот на Топлица во рамките на општината
Топлица на Ризницата

Топлица — целосно раселено село во областа Раец, во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Топлица е населено уште од римско време, за што сведочат бројните наоѓалишта околу селото.

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Раец, во територијата на Општина Прилеп, во една од јужните падини на планината Бабуна и од левата страна на регионалниот пат Прилеп-Кавадарци. Расположено е на надморска височина од 900 метри и од градот Прилеп е оддалечено 25 километри.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948240—    
1953221−7.9%
1961144−34.8%
197173−49.3%
198115−79.5%
ГодинаНас.±%
19918−46.7%
19946−25.0%
20025−16.7%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Топлица живееле 420 жители, сите Македонци. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 384 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија, додека според пописот во 2002 година во селото живеат само 5 жители, Македонци.

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Топлица се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 65 куќи.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото Топлица немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 420 384 240 221 144 73 15 8 6 5 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Топлица е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, родови во селото се:

 • Староседелци: Стојановци (23 к.) и Војчевци (9 к.)
 • Доселеници: Навртковци (10 к.) доселени се во средината на XVIII век од селото Магарево кај Битола; Мијаковци (8 к.) доселени се на крајот од XVIII век од некое село во мијачкиот крај; Кишковци (1 к.) доселени се во 1867 година од селото Ракле; Вакановци (1 к.) доселени се во 1895 година од селото Кокре во Мариово.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1426 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа на селото Тројаци.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 6 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[11]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Топлица

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од 1900 до 1912 година од ова село се иселиле на следните места. Прилеп (12 семејства), Крагуевац, Русе, Романија и САД.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 21.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. 8,0 8,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 313-314. ISBN 9989-649-28-6.
 12. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]