Крстец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстец
Крстец (Прилепско) 02.jpg

Поглед на селото Крстец

Крстец is located in Македонија
Крстец
Местоположба на Крстец во Македонија
Крстец на интерактивна карта

Координати 41°24′15″N 21°40′15″E / 41.40417° СГШ; 21.67083° ИГД / 41.40417; 21.67083Координати: 41°24′15″N 21°40′15″E / 41.40417° СГШ; 21.67083° ИГД / 41.40417; 21.67083
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 1 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20054
Крстец на општинската карта
Крстец во Општина Прилеп.svg

Атарот на Крстец во рамките на општината
Commons-logo.svg Крстец на Ризницата


Крстец — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на селото Крстец од врвот Козјак на Бабуна.

Селото Крстец се наоѓа на планината Бабуна, оддалечено 13 километри североисточно од градот Прилеп.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата „Свети Никола“ е од 1881 година.[2]

Во XIX век селото е дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Крстец живееле 300 жители, сите Македонци.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Крстец имало 176 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот на населението во 2002 година, во селото имало само 1 жител, Македонец.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948192—    
1953187−2.6%
196193−50.3%
197121−77.4%
19819−57.1%
ГодинаНас.±%
19916−33.3%
19948+33.3%
20021−87.5%
20210−100.0%

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 300[5] 176[4] 192 187 93 21 9 6 8 1 0

Родови[уреди | уреди извор]

Крстец е македонско село.

Според истражувањата од 1954, родови во селото:

  • Староседелци: Петревци (9 к.) и Кочовци (3 к.)
  • Доселени со непознато потекло: Зердевци (3 к.) и Валчевци (2 к.), некогаш биле еден род; Колевци (5 к.) и Ристевци (4 к.), и они некогаш биле еден род.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Постари иселеници има во Тиквеш.

пет семејства од Кочовци се иселени во Прилеп. И до 1954 година од селото се иселиле 20 семејства во Прилеп.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Црква „Свети Никола", село Крстец“. Стар Прилеп. Архивирано од изворникот на 2017-10-15. Посетено на 12 март 2014.
  3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 245.
  4. 4,0 4,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
  5. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 245.
  6. 6,0 6,1 Трифуноски, Јован Ф. (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 86-7025-267-8. OCLC 41961345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]