Волково (Прилепско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волково
Волк'о село, Прилепско.jpg
Волково is located in Македонија
Волково
Местоположба на Волково во Македонија
Волково на интерактивна карта

Координати 41°18′6″N 21°34′5″E / 41.30167° СГШ; 21.56806° ИГД / 41.30167; 21.56806Координати: 41°18′6″N 21°34′5″E / 41.30167° СГШ; 21.56806° ИГД / 41.30167; 21.56806
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 42 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20018
Волково на општинската карта
Волково во Општина Прилеп.svg

Атарот на Волково во рамките на општината
Commons-logo.svg Волково на Ризницата

Волково — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Волково Село е сместено во јужниот дел на Република Македонија. Од Прилеп селото е оддалечено 6 км јужно. Волково Село се наоѓа на источниот обод на Пелагонија. Селото е сместено на североисточните падини на Селечка Планина. Надморската висина на селото е приближно 780 метри. Климата во селото е планинска заради нагласената надморска висина.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Волково живееле 98 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Волково имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Волково живеат 42 жители, сите Македонци.[3]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948163—    
1953161−1.2%
1961148−8.1%
197179−46.6%
ГодинаНас.±%
198179+0.0%
199133−58.2%
199441+24.2%
200242+2.4%

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 98[1] 96[2] 163 161 148 79 79 33 41 42

Родови[уреди | уреди извор]

Волково е македонско православно село, сите родови во селото се доселнички.

Родови во Волково се:

  • Доселеници: Дурлевци (13 куќи) од Мало Рувци прешле во Чумово, а од таму во Волково. Во Чумово нивни роднини се Батковци, го знаат следното родословие: Лазар (жив на 41 г. во 1954 година) Ордан-Ристе-Јосиф-Митре, кој се доселил; Мрсевци (4 куќи) доселени се после родот Дурлевци исто така од Чумово; Пашаќулевци (2 куќи) за нив се вели дека шетале насекаде (Небрегово, Дреново, Прилеп) овде дошол предокот Ристе во 1900 година; Томевци (1 куќа) доселени се од селото Галичани, во Галичани и Беровци имаат истоимени роднини; Деловци (3 куќи) доселени се од Прилепец во 1910 година. Таму имаат истоимени роднини.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата „Вознесение Христово“

Црква „Вознесение Христово“ - Волково

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1433 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 26 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Од родот Мрсевци има иселеници во Прилеп (две семејства). Од родот Дурлевци има иселеници во Лагово и Прилеп. Дурлевци се иселени во Старо Лагово. Родот Чурлиновци е изумрен, биле доселени однекаде.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.245.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]