Дреново (Кавадаречко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дреново
Дреново is located in Македонија
Дреново
Местоположба на Дреново во Македонија
Координати 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Област Тиквеш
Население 648 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1423
Шифра на КО 11016
Дреново на општинската карта
Дреново во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Дреново во рамките на општината
Commons-logo.svg Дреново на Ризницата

Дреново — село во областа Раец, во Општина Кавадарци, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Дреново се наоѓа на 12 километри оддалеченост од Кавадарци, со обезбеден асфалтен пат и вкупно население од околу 648 жители. Селото Дреново лежи на ниската тераса на Тиквешкото Езеро, под северната падината на Вров, над вливот на реката Црна во Раец. Селото е од збиен тип.

Историја[уреди | уреди извор]

Железничката станица во Дреново за време на Првата светска војна

Во минатото било населено со христијанско и муслиманско население. Се дели на седум маала. На сред село се наоѓале училиште, џамија, чешма, општинска зграда и дуќани.

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението се занимава со земјоделство и сточарство. Поради Црна река околните ниви се доста плодни. Кон Вров на северената страна од Селото се наоѓаат пасишта и шуми.

Денес, селото го има зафатено миграција и голем број на семејства се доселени во Кавадарци. Сепак за време на летните месеци и викендите се враќаат во селото и го обработуваат своето земјиште. Жителите на Дреново располагаат со поголем број на крупна и ситна стока (коњи 51, говеда 8, овци 799, свињи 57живина 700) и претежно се занимаваат со земјодеслтво и сточарство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дреново живееле 1.040 жители, сите Македонци, од кои 800 муслимани и 240 христијани.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Дреново имало 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Дреново е тиквешко село, но со намалување на бројот на населението. Така, во 1961 година броело 1.136 жители, додека во 1994 година бројот се намалил на 699 жители, македонско население.

Според последниот попис од 2002 година, во селото Дреново живеат 648 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 1.040[1] 144[2] 924 1.059 1.136 1.066 888 728 699 648

Родови[уреди | уреди извор]

Дреново е македонско село. Во минатото позастапени биле Македонците-муслимани.

Според истражувањата од периодот на 1920-1924, родови во селото биле.

Македонци-православни

 • Староседелци: Ангелковци (8 к.), Горовци (1 к.), Бендеровци (2 к.), Каревци (1 к.), Божиновци (4 к.), Митиќовци (1 к.) и Левковци (1 к.)
 • Доселеници: Пецовци (2 к.) доселени се средината на 19 век од селото Грбовец; Ицовци (2 к.) доселени во средината на 19 век од прилепското село Радобил; Лаловци (1 к.) доселени во 1890 година од прилепското село Царевиќ; Цветковци (2 к.) доселени во 1911 година од селото Грбовец; Ѓоргевци (1 к.) доселени во 1913 година од прилепското село Никодин; Бечовци (2 к.) доселени во 1913 година од селото Грбовец; Мојановци-Божјаци (1 к.) доселени во 1915 година од селото Галиште.

Македонци-муслимани

 • Староседелци: Бектешовци (7 к.), Зулфери (2 к.), Османковци (6 к.), Аметовци (3 к.), Мујковци (2 к.), Мемедовци (3 к.), Ејуповци (1 к.), Идризовци (4 к.), Синановци (11 к.), Алиловци (3 к.), Бушовци (2 к.), Муратовци (1 к.), Селимовци (1 к.), Пиперковци (11 к.), Мастаковци (4 к.), Имер-Спаијовци (6 к.), Омеровци (2 к.), Хусовци (2 к.), Зеќировци (1 к.), Таквинчевци (1 к.), Митовци (5 к.), Кадичевци (1 к.), Асан-Спаијовци (2 к.), Пелиовци (1 к.), Иметовци (2 к.), Езаџијовци (1 к.), Јусуфовци (3 к.), Паковци (1 к.), Зурановци (1 к.), Хаџијовци (2 к.), Шеовци (2 к.), Јанузовци (1 к.), Камберовци (1 к.), Велијовци (1 к.), Глушчевци (1 к.), Сулејмановци (1 к.), Ибрајимовци (2 к.), Пашовци (4 к.), Чортевци (1 к.), Бекировци (4 к.), Беловци (1 к.), Мецковци (1 к.), Али-Еминовци (4 к.), Борупчетовци (1 к.). Еминовци (1 к.), Мемишовци (4 к.), Демировци (1 к.), Мулезимовци (1 к.), Јановци (1 к.), Елмаз-Муратовци (1 к.) и Саздовци (1 к.) последниот род бил последно исмамизиран.
 • Доселеници: Пољаковци (7 к.) доселени се на почетокот на 18 век од дебарско. По доселувањето на основачот на овој род, започнала исламизацијата во селото Дреново; Муаџировци (1 к.) доселени се како мухаџири во 1878 година од околината на Врање во Србија; Адемовци (8 к.) доселени во 1884 година од селото Сирково; Сулејмановци (4 к.) доселени се во 1888 година од велешкото село Долно Чичево; Арифовци (1 к.) доселени се во 1898 година од селото Сирково; Мустафовци (1 к.) доселени во 1916 година од Кавадарци.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Во селото има осумгодишно основно училиште Во ова училиште се опфатени и децата од околните села во кои има основни училишта каде децата посетуваат настава само до 4-то одделение.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 695 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на младински дом.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 468 гласачи.[7]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Водоснабдувањето во селото е решено со иградбата на новиот бунар и потисен цевовод со капцитет од 5 л/сек. Пред изградбата на овој инфраструктурен објект, селото се снабдуваше со вода од каптираните извори во „Мотичани“ и „Црквата“ со капацитет од 0,8 м/сек и резервоари 2 ч. 65 м3 па се чувствуваше голем недостиг на вода и проблем со водоснабдувањето. Денес проблемот со водоснабдувањето е решен, а во тек е решавање на проблемот со канализацијата, кој е проект на Локалната самоуправа со поддршка на USAID.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[8]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 153.
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104-105.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. . Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]