Валевица (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валевица is located in Македонија
Валевица
Местоположба на Валевица во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Валевица археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува сакрален објект и некропола од римско време.

На 3 км северозападно од селото, на високо и доминантно плато се среќаваат фрагменти од архитектонска пластика: архитравна греда, делови од тимпанон и колони. Јужно од наоѓалиштето се откриени гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069