Праведник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Праведник
Праведник панорама.jpg
Праведник is located in Македонија
Праведник
Местоположба на Праведник во Македонија
Праведник на интерактивна карта

Координати 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11032
Праведник на општинската карта
Праведник во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Праведник во рамките на општината
Commons-logo.svg Праведник на Ризницата


Праведник — село во Општина Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Праведник — село во општина Кавадарци. Од градот Кавадарци селото е оддалечено 20км југозападно.

Историја[уреди | уреди извор]

Спомен-чешмата

На 15 мај 1990 година била изградена спомен-чешма во чест на загинатите борци за време на НОБ: Герасим Николов, Перо и Ристо Гелеви.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година селото било целосно напуштено. Во 2022 е регистриран еден жител со постојано место на живеење и со над 100 грла крупен и мал добиток. Исто така е регистрирана обнова на селото, фрескописот на црквата, патот од Шешково до Праведник и др. До селото води електрична мрежа и водовод. Се градат викендици.

Родови[уреди | уреди извор]

Праведник било македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото биле:

  • Староседелци: Царовци (4 к.), Настовци (1 к.), Јанџиковци (4 к.), Трипуновци (3 к.), Босилковци-Галабовци (2 к.), Ристовци-Митровци (4 к.) и Ризовци (4 к.)
  • Доселеници: Трповци (3 к.) доселени од селото Добротино во XVIII век: Мрковци (3 к.) доселени од селото Стрмашево во XVIII век: Степановци (1 к.) доселени од селото Клиново во Мариово во XIX век: Марчевци (4 к.) доселени од селото Галиште во XIX век. Познати се уште како и Мијаилевци и Јуруковци: Кошанци (1 к.) доселени од селото Кошани: Дупиновци (1 к.) доселени од селото Драдња, а поддалечно потекло од Мариово: Лазарковци (1 к.) доселени од селото Добротино: Мицевци (1 к.) доселени од селото Грбовец: Митревци (1 к.) доселени од селото Старавина во Мариово: Таневци (1 к.) доселени од Грбовец: Митревци (1 к.) доселени од Зборско во Меглен, преку селото Полошко.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Спас“
Археолошки наоѓалишта[2]
Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]