Зборско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сборско
Сборско is located in Грција
Сборско
Сборско (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Географска широчина 41 04' 30
Географска должина 22 05' 05

Зборско или Сборско или Певкотон (грчки: Πευκωτό) е мало село кое се наоѓа на падините на Кожуф, во Егејска Македонија, Република Грција. Тоа спаѓа во областа Централна Македонија во Грција, како дел од префектурата Пела и е најблиску до Соботско или Аридеа (грчки), Мегленска околија.

Според непотврдени информации, селото се уште егзистира и во него живеат 268 жители, чиј етнички состав е најверојатно македонски. Сепак, недостига потврда.

Тоа е во заедница со селата Ворино и Неохори.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во текот на Првата светска војна ова село во голема мера претрпува оштетувања и дел од неговите жители емигрираат во Република Бугарија, а дел во село Бојанчиште - Кавадаречко, Република Македонија.

За време на Втората светска војна ова село станало база на грчката полиција. Во текот на војната германските трупи го запалиле и го срамниле со земја, а поголем дел од неговите жители се преселуваат во соседното село Ворино.

На 2 август 1944 во месноста Влашки Колиби, во близина на селото била формирана Петтата македонска ударна бригада, а на 22 август биле формирани и Седмата и Десеттата македонска ударна бригада.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]