Прејди на содржината

Ловчево

Координати: 41°9′N 22°17′E / 41.150° СГШ; 22.283° ИГД / 41.150; 22.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловчево
Ловчево is located in Грција
Ловчево
Ловчево
Местоположба во областа
Ловчево во рамките на Меглен
Ловчево
Местоположба на Ловчево во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°9′N 22°17′E / 41.150° СГШ; 22.283° ИГД / 41.150; 22.283
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ловчево (со турски облик Ловџик) — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало северозападно од Лугунци и североисточно од Ноти. Местото лежи крај самата граница со денешна Р Македонија,[1] преку која е источниот дел од атарот на гевгелиското село Ума

Историја

[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во турските турски дефтери од XIV и XV век во состав на Оливеровата нахија, подоцна Фуштанска каза. Се распаднало во немирните времиња од втората половина на XVIII век поради разбојници.[1]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 92. ISBN 9989-9819-5-7.