Прејди на содржината

Орљак (Мегленско)

Координати: 41°4.36′N 22°10.16′E / 41.07267° СГШ; 22.16933° ИГД / 41.07267; 22.16933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орљак
Орљак is located in Грција
Орљак
Орљак
Местоположба во областа
Орљак во рамките на Меглен
Орљак
Местоположба на Орљак во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°4.36′N 22°10.16′E / 41.07267° СГШ; 22.16933° ИГД / 41.07267; 22.16933
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Орљак — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало јужно од Тушин, на патот од Фуштани за Ноти. Месноста и денес го носи името Орлљак.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Орљак се распаднал поради напади на разбојници и селаните постепено барале прибежиште на повисоко, и така го основале селото Тушин.[1] Според преданието, Тушин е основан од некојси Туши од Орлљак.[2]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 95. ISBN 9989-9819-5-7.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 96. ISBN 9989-9819-5-7.