Грамади (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади
Грамади is located in Грција
Грамади
Грамади
Местоположба во областа
Грамади во рамките на Меглен
Грамади
Местоположба на Грамади во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°0.53′N 22°1.23′E / 41.00883° СГШ; 22.02050° ИГД / 41.00883; 22.02050Координати: 41°0.53′N 22°1.23′E / 41.00883° СГШ; 22.02050° ИГД / 41.00883; 22.02050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Грамади — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Баово, меѓу него и селото Преб’диште.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Грамади било македонско село, растурено во немирните години од втората половина на XVIII век. Жителите на ова село го основале Баово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 87. ISBN 9989-9819-5-7.