Саракиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саракиново
Σαρακηνοί
Саракиново is located in Грција
Саракиново
Саракиново
Координати: 40°54′N 21°57′E / 40.900° СГШ; 21.950° ИГД / 40.900; 21.950Координати: 40°54′N 21°57′E / 40.900° СГШ; 21.950° ИГД / 40.900; 21.950
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Општ. единицаС’ботско
Надм. вис.&10000000000000563000000563 м
Заедница
 • Население375
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Саракиново (грчки: Σαρακηνοί, Саракини, до 1925 г. Σαρακίνοβο, Саракиново[2]) — село во Воденско, Егејска Македонија, денес во општината Меглен, Постолски округ, Грција. Има значајно македонско население.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf. 
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαρακίνοβο -- Σαρακινοί
  3. 3,0 3,1 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
  4. 4,0 4,1 4,2 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
  5. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
  6. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 
  7. 7,0 7,1 7,2 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]