Клисура (Демиркаписко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За селото во Костурско, погл. Клисура (Костурско).
Клисура
Клисура is located in Македонија
Клисура
Местоположба на Клисура во Македонија
Координати 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333°СГШ 22.29167°ИГД / 41.38333; 22.29167Координати: 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333°СГШ 22.29167°ИГД / 41.38333; 22.29167
Општина Општина Демир Капија
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 789 м

Клисура е село во Општина Демир Капија, во околината на градот Демир Капија.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Клисура е село во Тиквеш. Од Демир Капија е одалечено 7км, Кавадарци 37км, и од Неготино 27км.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според потписот од 2002 година селото има 3 жители, сите Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Клисура е македонско село.

Родови во селото се: Васковци (3 к.), Грнгевци (10 к.), Пејовци (3 к.), Рујковци (6 к.), Павлевци (8 к.), Паламидовци (2 к.), Брајевци (4 к.), Балтевци (3 к.), Атјевци и Сусевци-Орешковци (4 к.), Говедаровци (3 к.) и Индријовци (6 к.) староседелски родови, кои живееле во старото село; Јанчевци (6 к.) и Митковци (7 к.) порано биле еден род, дедовците им се доселиле од селото Ошени, костурско; Бежановци (2 к.) доселени се од арнаутлук; Кузмановци (3 к.) доселени се од охридско; Оризарци (5 к.) дедо Трајко и брат му Коле се доселиле од селото Миравци, гевгелиско во првата половина на 19ти век; Тренчовци (1 к.) доселени се исто така од Миравци во средината на 19ти век; Назланини (1 к.) доселени се од Градец; Биновци (1 к.), таткото на Ристо, Митре, дошол како домазет во изумрените Штрокевци од селото Радња околу 1885 година. А таму се доселиле на почетокот од 19ти век од Мариово; Милошовци (3 к.) дошле синовите на Нојко како домазетовци, Ѓоргија како домазет во изумрените Велковци, а Петре како домазет во Ајтовци, доселени се од селото Дрен, а Нојко таму се доселил од Копришница, дедо-Милош води потекло од родот Андовци од селото Горна Драчевица од каде избегал околу 1840 година; Ѓаовци (1 к.) доселени се во 1893 година од Неготино; Ѓоревци (2 к.) доселени се од Бања околу 1895 година; Доровци (1 к.) доселени се од Горен Дисан во 1921 година, а таму се доселени од селото Зборско во 1916 година.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец. стр. 278-279-280-281-282.