Клисура (Демиркаписко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Клисура)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За селото во Костурско, погл. Клисура (Костурско).
Клисура
Клисура is located in Македонија
Клисура
Местоположба на Клисура во Македонија
Координати 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333°СГШ 22.29167°ИГД / 41.38333; 22.29167Координати: 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333°СГШ 22.29167°ИГД / 41.38333; 22.29167
Општина Општина Демир Капија
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 789 м

Клисура е село во Општина Демир Капија, во околината на градот Демир Капија.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Клисура е село во Тиквеш. Од Демир Капија е одалечено 7км, Кавадарци 37км, и од Неготино 27км.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според потписот од 2002 година селото има 3 жители, сите Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Клисура е македонско село.

Родови во селото се: Васковци (3 к.), Грнгевци (10 к.), Пејовци (3 к.), Рујковци (6 к.), Павлевци (8 к.), Паламидовци (2 к.), Брајевци (4 к.), Балтевци (3 к.), Атјевци и Сусевци-Орешковци (4 к.), Говедаровци (3 к.) и Индријовци (6 к.) староседелски родови, кои живееле во старото село; Јанчевци (6 к.) и Митковци (7 к.) порано биле еден род, дедовците им се доселиле од селото Ошени, костурско; Бежановци (2 к.) доселени се од арнаутлук; Кузмановци (3 к.) доселени се од охридско; Оризарци (5 к.) дедо Трајко и брат му Коле се доселиле од селото Миравци, гевгелиско во првата половина на 19ти век; Тренчовци (1 к.) доселени се исто така од Миравци во средината на 19ти век; Назланини (1 к.) доселени се од Градец; Биновци (1 к.), таткото на Ристо, Митре, дошол како домазет во изумрените Штрокевци од селото Радња околу 1885 година. А таму се доселиле на почетокот од 19ти век од Мариово; Милошовци (3 к.) дошле синовите на Нојко како домазетовци, Ѓоргија како домазет во изумрените Велковци, а Петре како домазет во Ајтовци, доселени се од селото Дрен, а Нојко таму се доселил од Копришница, дедо-Милош води потекло од родот Андовци од селото Горна Драчевица од каде избегал околу 1840 година; Ѓаовци (1 к.) доселени се во 1893 година од Неготино; Ѓоревци (2 к.) доселени се од Бања околу 1895 година; Доровци (1 к.) доселени се од Горен Дисан во 1921 година, а таму се доселени од селото Зборско во 1916 година.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец. стр. 278-279-280-281-282.