Клисурски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клисурски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеКлисурски манастир
Други имињаМанастир „Св. Талалеј“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Талалеј
ЕпархијаПовардарска
ЦрквиЦрква „Св. Талалеј“
Личности
Место
Местово Клисура, Македонија Македонија
Координати41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778Координати: 41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Демиркаписка парохија)

Клисурски манастирманастир во јужниот дел на Македонија, во близина на селото Клисура.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква и помошни објекти. Манастирот е уште во изградба.

Црква „Св. Талалеј“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Талалеј“ - Клисура.

Црквата е сместена надвор од селото.

Особености[уреди | уреди извор]

За манастирот се поврзува верување дека помага при неплодност.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Стратегија за локален економски развој 2015-2020“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 1 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]