Црква „Св. Талалеј“ - Клисура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Талалеј
Црква „Св. Талалеј“ - Клисура 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778Координати: 41°22′59″N 22°17′16″E / 41.38306° СГШ; 22.28778° ИГД / 41.38306; 22.28778
Место Клисура
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Талалеј
Архитектонски опис

Свети Талалеј — манастирска црква на Клисурскиот манастир во демиркапиското село Клисура, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа надвор од селото, до која води земјена патека.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена надвор од селото, во негова непосредна близина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Стратегија за локален економски развој 2015-2020“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-08-12. Посетено на 1 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]