Чукајлица (Клисура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чукајлицанаселба и некропола од хеленистичко и римско време. На 1,5 километри северно од селото Клисура има неколку височинки. На платото од најголемата височинка јасно се забележуваат траги од акропол, чија населба лежи во подножјето. Речиси по целата површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. На источниот раб од населбата е откриен гроб „на две води“ со конструкција од тегули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069