Маркова Чешма (Клисура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркова Чешма (Св. Јован)
археолошко наоѓалиште
Маркова Чешма (Св. Јован) is located in Македонија
Маркова Чешма (Св. Јован)
Местоположба на Маркова Чешма (Св. Јован) во Македонија
Местоположба 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167Координати: 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167
Основни податоци
Место Клисура
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Маркова Чешма (Св. Јован)населба од неолитско време во атарот на селото Клисура, Македонија. Зад превојот на стариот пат за Демир Капија, кој лежи на 2,5 километри североисточно од селото, во непосредната близина на чешмата се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.