Бесвица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бесвица
Бесвица is located in Македонија
Бесвица
Местоположба на Бесвица во Македонија
Координати 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278Координати: 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Демир Капија
Население 18 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 18002
Бесвица на општинската карта
Бесвица во Општина Демир Капија.svg

Атарот на Бесвица во рамките на општината

Бесвица — село во Општина Демир Капија, во околината на градот Демир Капија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Бесвица имало 1.100 жители, од кои 1.050 Македонци муслимани, 20 Македонци христијани и 30 Роми.[1]

Според пописот од 2002 година селото имало 18 жители, од кои 17 Македонци и 1 друг.[2]

Родови[уреди | уреди извор]

Бесвица било муслиманско македонско село.

Родови во селото биле:

 • Староседелци: Хаџи Алимовци (1 к.), Танчевци (2 к.), Базтијаровци (2 к.), Незировци (1 к.), Шабановци (1 к.), Штенгеловци (2 к.), Аловци (2 к.), Пашалијовци (1 к.), Мутишовци (2 к.), Балковци (1 к.), Тучиновци (3 к.), Нуревци (4 к.), Халковци (1 к.), Хаџијовци (3 к.), Башагини (1 к.), Јашковци (1 к.), Алиманковци (1 к.), Бековци (3 к.), Чашкировци (3 к.), Рустемовци (1 к.), Јашарбеговци (2 к.), Косевци (1 к.), Дерменџијовци-Гушниковци (1 к.), Глондевци (3 к.), Баталовци (1 к.), Беријовци (2 к.), Кавенџијовци (1 к.), Мемчевци (1 к.), Хулевци (3 к.), Ќетовци (1 к.), Османковци (1 к.), Чинчевци (1 к.), Џамбазровци (3 к.), Пундевци (2 к.), Мола-Мустафовци (2 к.), Кајовци (2 к.), Субашовци (3 к.), Брајовци (3 к.), Зејмеловци (2 к.), Дели-Медовци (2 к.), Јајовци (2 к.), Аличковци (2 к.), Јоревци (1 к.), Фератовци (1 к.), Берберовци (3 к.), Башовци (3 к.), Коцевци (3 к.), Муфтијини (2 к.), Тајирагини (1 к.), Халпаровци-Ногановци (2 к.), Налбантиновци (1 к.), Абдилагини (2 к.), Куртовци (1 к.), Вачковци (2 к.), Меметковци (1 к.), Максудовци (1 к.) и Калајџијовци (2 к.)
 • Доселеници:
 • Шушлевци (2 к.) доселени се од селото Горни Дисан во почетокот од XIX век, а уште подалечно потекло од Долни Дисан.
 • Дубровчани (1 к.) доселени се од селото Дуброво.
 • Ѓевгелички (1 к.) доселени се од Гевгелија.
 • Муцајовци (1 к.) доселени се од селото Тимјаник.
 • Брлевци (1 к.) доселени се од селото Барово.
 • Маловци (1 к.) доселени се од некое село Наќ.
 • Исламовци (1 к.) доселени се од селото Горно Врановци кај Велес.
 • Мамковци (1 к.) доселени се од селото Бохула, а уште подалечно потекло од селото Долни Дисан.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1247 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на Противпожарен Дом.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 16 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 155.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]