Барака (Бесвица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барака
археолошко наоѓалиште
Барака is located in Македонија
Барака
Местоположба на Барака во Македонија
Местоположба 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278Координати: 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278
Основни податоци
Место Бесвица
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Барака —археолошко наоѓалиште во Бесвица општина Демир Капија. Наоѓалиштето претставува рудник од римско време[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 225, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069