Клунот (Бесвица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° СГШ; 22.18278° ИГД / 41.38444; 22.18278Координати: 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° СГШ; 22.18278° ИГД / 41.38444; 22.18278
Основни податоци
Место Бесвица
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Клунотнаселба од римско време во атарот на селото Бесвица, Македонија. На 5 километри јужно од селото, на релативно мала површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.