Богдашна Глава (Прждево)

Координати: 41°26′04.5″N 22°10′37.8″E / 41.434583° СГШ; 22.177167° ИГД / 41.434583; 22.177167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Богдашна Глава


Местоположба 41°26′04.5″N 22°10′37.8″E / 41.434583° СГШ; 22.177167° ИГД / 41.434583; 22.177167
Основни податоци
Место Прждево
Општина Демир Капија
Тип

 градиште


Период железно време
Портал „Археологија“

Богдашна Главаархеолошко наоѓалиште во близина на селото Прждево. Наоѓалиштето е сместено 2 км североисточно од селото, на висок рид со зарамнет дел коешто има правоаголен облик. Претставува градиште од железно време и во него се среќаваат фрагменти од керамички садови, рачно изработени и со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.