Кула (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула (Јуручки Камен)
археолошко наоѓалиште
Кула (Јуручки Камен) is located in Македонија
Кула (Јуручки Камен)
Местоположба на Кула (Јуручки Камен) во Македонија
Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период хеленистичко време
среден век
Портал „Археологија“

Кула (Јуручки Камен)утврдување од хеленистичко време од среден век во атарот на селото Корешница, Македонија. На левиот брег на Вардар, над самиот раб на кањонот од Человечка Река, околу 700-800 метри северно од наоѓалиштето Маркови Кули има остатоци од тврдина. На оваа непристапна височина се гледаат остатоци од средновековни бедеми, градени во цврст малтерен опус, зајакнати со четвртести кули изградени врз бедеми од хеленистичкото време. Северно од нив има остатоци од уште една поголема тврдина, поставена на врвот на ридот Јуручки Камен чија источна страна оди по должината на кањонот на реката, која исто така е подигната врз постара тврдина (хеленистичка). Ѕидана е масивно во сувоѕидица и зафаќа простор со димензии од 260 × 50 метри. Во 1971 година во тврдината се вршени археолошки сондажни истражувања при што во една од кулите е откриен средновековен гроб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.